P U T N I K - F O R U M

FORUM PUTNIK
REGISTRACIJA:

*Kako ne bi neko "brljao" po porukama koje ste ostavili i kako biste u potpunosti iskoristili
mogućnosti foruma, morate se registrovati i tom prilikom odabrati za sebe korisničko ime i
lozinku.
*Učešće u radu foruma je besplatno i omogućuje vam sledeće:
* Da postavite novu temu za diskusiju
* Da učestvujete u postojećim diskusijama
* Da uređujete/prepravljate svoje poruke
* Da primate e-mailom obaveštenja kad neko odgovori na vašu diskusiju i teme koje ste odredili.
* Da šaljete lične poruke drugim korisnicima foruma
* Da u kalendar unosite događeje koji su bitni za vas
* Da podesite spisak 'prijatelja' kako biste brzo mogli da vidite ko je od vaših prijatelja
*Osim imena i lozinke neophodno je da upišete i e-mail adresu.
*Unošenjem e-mail adrese
nećete biti 'otvoreni' za neželjene poruke (spam) pošto možete da sakrijete adresu tako da
je onaj ko vam šalje poruku preko ovog foruma ni na koji način ne može otkriti. (Da biste
ovo proverili, možete poslati poruku drugom korisniku foruma.)
Administrator može zahtevati da vam završni deo registracije bude poslat e-mailom, kako bi se uverio da je vaša e-mail adresa važeća i u funkciji.

DOBRODOSLI NA FORUM "Z A H V A LJ U J E M O" NA VASEM PRISUSTVU
P U T N I K - F O R U M

PRIJATAN BORAVAK NA FORUMU PUTNIK ŽELI VAM ADMINISTRACIJA SAJTA I FORUMA Druženje, Upoznavanje, Chat, Zabava,Muzika, Humor,Filmovi, Crtaći, Omoti,Vesti, Vicevi,Oglasi,Zanimljivosti, Igrice, Sport, Programi ...

 Da bi imali odlican pregled Sajta,koristite IE-pretrazivac i rez:1280x800. Da bi vam brze otvarala Index stranica,potrebno vam je minimalna brzina.
(OBAVESTENJE) Nijedan od fajlova na ovom sajtu nisu hostovani na nasem serveru.Linkovi su napravljeni/generisani iskljucivo od samih korisnika. Administratori, vlasnici, sajta http://putnik.serbianforum.info/index.htm Nisu odgovorni za ono sto korisnici pisu ili ostavljaju putem linkova, niti za bilo koje delo korisnika.Nemojte koristiti ovaj sajt za distribuciju ili download bilo kakvog materijala, ukoliko nemate legalna prava za to.Vasa je odgovornost ukoliko dodajete, distribuirate i downloadujete slicne fajlove.

Приступи

Заборавио сам шифру!

Vreme Beograd

Prevision del Tiempo en Belgrado

  Нафтена дамка го уништува еко-системот во САД

  Share
  avatar
  Ambasador
  Admin
  Admin

  Broj poruka : 205
  Poeni : 573
  Reputation : 2
  Datum upisa : 04.09.2009
  Godina : 40
  Lokacija : Makedonija

  Нафтена дамка го уништува еко-системот во САД

  Порука by Ambasador on Sat May 01, 2010 3:29 pm

  Нафтена
  дамка го уништува еко-системот во САД


  Администрацијата на американскиот претседател Обама вели дека ќе бидат одобрени нови дупчења за нафта, додека се води истрагатаза огромното истекување кое последнава недела се одвива во мексиканскиот залив.
  Дејвид Акслроуд- високиот претставник од Белата куќа, рече дека владата сака да знае точно што се
  случило при минатонеделнатаексплозија на нафтена платформа.
  Дамка
  Тоа предизвика нафтена дамка која сега стигнува до брегот на четири сојузни американски држави, и се
  повеќе се заканува дастане еколошка и економска закана.
  Сојузната држава Луизијана веќе прогласи вонредна состојба, но огромната дамка се излива пошироко на американскиот брег.
  Нафтата доаѓа од подводен извор кој беше оштетен кога минатата недела една од нафтените платформи експлодираше и потона во
  мексиканскиот залив.
  И покрај исклучителните обиди да се сопре изливот, се проценува дека дневно во морето истекуваат околу 5000 барели нафта пред брегот на Луизијана.
  Американската морнарица беше испратена во обид да се запре изливот.
  Ова е можеби најголемата еколошкакатастрова за Соединетите Држави по повеќе децении.
  Нафтено виножито
  Како ленти од виножито, првите сјајни ленти нафта пристигнаа до делатата на реката Мисисипи.


  Веднаш подолу се гледа големата
  нафтена дамка. Помина една недела откако нафтената платформа Дип Вотер
  Хорајзон ескплодираше
  и потона. Во тој инцидент загинаа единаесет работници.

  Сега човечката катастрофа се
  претвори и во еколошка. Мексиканскиот залив е дом на стотици видови
  птици и риби.

  Околните води изобилуваат со ракчиња
  и школки. Џорџ Бариш е претседател на асоцијацијата која ги претставува
  рибарите од Луизијана.
  Тој стравува од најлошото:


  „Плимата ја носи нафтата кон брегот.
  Што и да и се приближи, ќе биде убиено на лице место - нема сомнеж
  околу тоа. Тоа се
  само ракчињата. Штом нафтата започне да навлегува
  повнатре на брегот, штом почне да се прекршува со брановите и да
  пристигнува
  на земјиштето, ќе започне да убива се што ќе и дојде
  на пат. Колку што ми кажаа станува збор за тешка сурова нафта, така што
  дел од неа ќе потоне. И штом пристигне на дното,
  блиску до гребените со школки, ќе ги изгубиме и нив", вели Бариш.


  Полошо од претпоставките

  Нафтениот излив е многу пострашен
  отколку што се сметаше на почетокот. Околу 5000 барели дневно сеуште
  истекуваат во морето.  БиПи, нафтената компанија која
  располагаше со уништената платформа, се бори да ја затвори дупката во
  изворот.

  Во меѓувреме на површината напорите
  да се подели дамката продолжуваат. Крајбрежната стража на Соединетите
  Држави се обиде
  да согори дел од нафтата.
  Испратени се и специјални мрежи кои би го спречиле ширењето на нафтата. На брегот, гувернерот на Луизијана
  прогласи вонредна состојба и побара 6000 трупи да помогнат со чистењето.

  Катастрофа

  Свештеникот Били Нунгесер, кој води
  една парохија близу до изворот на Мисисипи вака го сумираше
  расположението:

  „Ништо да не се стори, не е
  карактерисично за нас. Обидите да се чистат мочуриштата е задоцнет и
  премал обид. Ние ќе продолжиме
  со сите напри да ја спречиме нафтата да дојде до
  осетливите области каде се размоножуваат школките и морските плодови",
  вели
  Нунгесер.

  Поминаа 5 години откако ураганот
  Катрина уништи делови од овој брег. Но многумина овде стравуваат дека
  ако дупката во нафтениот
  извор не може да се затвори и изливот продолжи со ова
  темпо, тогаш ова ќе биде слично на една катастрофа од порано - нафтениот
  излив Ексон Валдез во Аљаска.


  Пред две децении, тој излив загади
  повеке од 2000км крајбрежна линија и уби стотици илјади морски животни.
  Страшна мисла за
  оние кои се тркаат да го заштита чувствителниот
  еко-систем на заливот од незапирливата нафтена дамка.

  Минатиот месец претстедателот Обама
  соопшти планови за отворање на големи области од американските
  крајбрежни води за црпење на нафта и гас, со што ја оконча долгогодишната забрана.

   Сада је точно Sun Jan 20, 2019 7:12 am