P U T N I K - F O R U M

FORUM PUTNIK
REGISTRACIJA:

*Kako ne bi neko "brljao" po porukama koje ste ostavili i kako biste u potpunosti iskoristili
mogućnosti foruma, morate se registrovati i tom prilikom odabrati za sebe korisničko ime i
lozinku.
*Učešće u radu foruma je besplatno i omogućuje vam sledeće:
* Da postavite novu temu za diskusiju
* Da učestvujete u postojećim diskusijama
* Da uređujete/prepravljate svoje poruke
* Da primate e-mailom obaveštenja kad neko odgovori na vašu diskusiju i teme koje ste odredili.
* Da šaljete lične poruke drugim korisnicima foruma
* Da u kalendar unosite događeje koji su bitni za vas
* Da podesite spisak 'prijatelja' kako biste brzo mogli da vidite ko je od vaših prijatelja
*Osim imena i lozinke neophodno je da upišete i e-mail adresu.
*Unošenjem e-mail adrese
nećete biti 'otvoreni' za neželjene poruke (spam) pošto možete da sakrijete adresu tako da
je onaj ko vam šalje poruku preko ovog foruma ni na koji način ne može otkriti. (Da biste
ovo proverili, možete poslati poruku drugom korisniku foruma.)
Administrator može zahtevati da vam završni deo registracije bude poslat e-mailom, kako bi se uverio da je vaša e-mail adresa važeća i u funkciji.

DOBRODOSLI NA FORUM "Z A H V A LJ U J E M O" NA VASEM PRISUSTVU
P U T N I K - F O R U M

PRIJATAN BORAVAK NA FORUMU PUTNIK ŽELI VAM ADMINISTRACIJA SAJTA I FORUMA Druženje, Upoznavanje, Chat, Zabava,Muzika, Humor,Filmovi, Crtaći, Omoti,Vesti, Vicevi,Oglasi,Zanimljivosti, Igrice, Sport, Programi ...

 Da bi imali odlican pregled Sajta,koristite IE-pretrazivac i rez:1280x800. Da bi vam brze otvarala Index stranica,potrebno vam je minimalna brzina.
(OBAVESTENJE) Nijedan od fajlova na ovom sajtu nisu hostovani na nasem serveru.Linkovi su napravljeni/generisani iskljucivo od samih korisnika. Administratori, vlasnici, sajta http://putnik.serbianforum.info/index.htm Nisu odgovorni za ono sto korisnici pisu ili ostavljaju putem linkova, niti za bilo koje delo korisnika.Nemojte koristiti ovaj sajt za distribuciju ili download bilo kakvog materijala, ukoliko nemate legalna prava za to.Vasa je odgovornost ukoliko dodajete, distribuirate i downloadujete slicne fajlove.

Приступи

Заборавио сам шифру!

Vreme Beograd

Prevision del Tiempo en Belgrado

  На Балканот се бара заштита од комарците

  Ambasador
  Ambasador
  Admin
  Admin

  Broj poruka : 205
  Poeni : 573
  Reputation : 2
  Datum upisa : 04.09.2009
  Godina : 40
  Lokacija : Makedonija

  На Балканот се бара заштита од комарците Empty На Балканот се бара заштита од комарците

  Порука by Ambasador on Sat Aug 21, 2010 12:09 pm

  На Балканот се бара заштита од комарците T На Балканот се бара заштита од комарците 20100810160043tigrest-komarec-203
  3аштита од комарците
  Веста за двајца починати во Грција од менинго-енцефалитис, болест што ја пренесуваат комарците, во Македонија покрена дебата
  околу тоа колкав е ризикот за регионот.


  Кај македонската стручна јавност постои согласност дека климатските промени ќе донесат нови болести или заболувања кои одамна
  се искоренети, како маларијата што ја пренесуваат комарците.

  Маларија

  Во пелагонискиот регион во минатото имало случаи на маларија, но болеста во Македонија одамна е искоренета, а повремено се
  јавуваат заболени кои заразата ја добиле во некои други краишта во светот.

  Затоа веста за појава на еден вид маларија во Грција и Бугарија сега ги вознемири жителите на Пелагонија.

  Некои тврдат дека забелжале таканаречени „тигрести“ комарци, кои ја пренесуваат оваа болест.

  Овој вид инсекти главно живеат во Азија но ги има и во медитеранските земји, а од недоамна е потврдено дека се забележани
  и во Хрватска, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Грција.


  Директорот на Заводот за јавно здравство во Битола, Тони Коњановски, вели дека засега нема верификација дека „тигрест“ комарец
  има во овој југо-западен регион од Македонија.

  "Очекувано е да се најде кога го има во регионот на медитеранот, нему му требаат застојни води во кои тој и преку денот се
  развива лесно."

  Епидемиолозите во Македонија не исклучуваат дека климатските промени можат да ја вратат маларијата во овие краеви.

  Пелагонскиот регион има медитеранска клима, па сосме логично е присуството на болести од медитеранските земји.

  Претпазливост

  Епидемиологот Жарко Караџоски од овој Институт, предупредува дека ќе се зголеми бројот на заболени од зарази што се пренесуваат
  преку вода, вклучувајчи ги и оние болести кои се минато за Макеоднија.

  "Тоа е потенцијална можност за
  појава на маларија во оние предели каде не се прави контиунирано прскање
  против комарци или
  не се води сметка за отстранување на крлежите. Во
  просторите на шумите, во ливадите, има зголемена можност за појава на
  инсекти
  и глодари, кои човекот би го имале како домаќин."


  Во одбрана на можните болести
  Институтот за јавно здравство изработи упатства до општините и граѓаните
  за тоа како да се подготват.

  Превентивно од општините се бара прскање против комарците и други инсекти.
  Но некои општини се одлучија да штедат, со образложение дека е прескапо авионското прскање, а ефектот е минимален.

  Доктор Коњановски вели дека е тоа погрешен потег:
  „Тоа е можам да кажам и законска обврска на локалните самоуправи. Во секој случај не е препорачливо и не смее да постои изговор
  од тој тип дека нема средства. Тоа е превентивна мерка позната секаде во светот."

  Тигрест комарец

  Зоолозите во Босна и Херцеговина го потврдија присутвото на „тигрестиот“ комарец кој е оценет како агресивен инсект, кој напаѓа
  дење, прави поголем убод од обичниот комарец присутен на овие прсотори.
  И дека тој го пренесува вирусот кој предизвикува болест со потешка клиничка слика од вирозите.
  Хрватите покренанаа цела кампања кај граѓаните за мерки за заштита од комарецот.
  Овој вид инсекти лесно се адаптира и размножува, што значи во време на годишни одмори и патувања лесно може да се пренесе од подрачјата каде го има.
  Но засега епидемиолозите смируваат дека Македонија не е дом на „тигрестиот“ комарец.

   Сада је точно Mon Jun 17, 2019 2:44 am