P U T N I K - F O R U M

FORUM PUTNIK
REGISTRACIJA:

*Kako ne bi neko "brljao" po porukama koje ste ostavili i kako biste u potpunosti iskoristili
mogućnosti foruma, morate se registrovati i tom prilikom odabrati za sebe korisničko ime i
lozinku.
*Učešće u radu foruma je besplatno i omogućuje vam sledeće:
* Da postavite novu temu za diskusiju
* Da učestvujete u postojećim diskusijama
* Da uređujete/prepravljate svoje poruke
* Da primate e-mailom obaveštenja kad neko odgovori na vašu diskusiju i teme koje ste odredili.
* Da šaljete lične poruke drugim korisnicima foruma
* Da u kalendar unosite događeje koji su bitni za vas
* Da podesite spisak 'prijatelja' kako biste brzo mogli da vidite ko je od vaših prijatelja
*Osim imena i lozinke neophodno je da upišete i e-mail adresu.
*Unošenjem e-mail adrese
nećete biti 'otvoreni' za neželjene poruke (spam) pošto možete da sakrijete adresu tako da
je onaj ko vam šalje poruku preko ovog foruma ni na koji način ne može otkriti. (Da biste
ovo proverili, možete poslati poruku drugom korisniku foruma.)
Administrator može zahtevati da vam završni deo registracije bude poslat e-mailom, kako bi se uverio da je vaša e-mail adresa važeća i u funkciji.

DOBRODOSLI NA FORUM "Z A H V A LJ U J E M O" NA VASEM PRISUSTVU
P U T N I K - F O R U M

PRIJATAN BORAVAK NA FORUMU PUTNIK ŽELI VAM ADMINISTRACIJA SAJTA I FORUMA Druženje, Upoznavanje, Chat, Zabava,Muzika, Humor,Filmovi, Crtaći, Omoti,Vesti, Vicevi,Oglasi,Zanimljivosti, Igrice, Sport, Programi ...

 Da bi imali odlican pregled Sajta,koristite IE-pretrazivac i rez:1280x800. Da bi vam brze otvarala Index stranica,potrebno vam je minimalna brzina.
(OBAVESTENJE) Nijedan od fajlova na ovom sajtu nisu hostovani na nasem serveru.Linkovi su napravljeni/generisani iskljucivo od samih korisnika. Administratori, vlasnici, sajta http://putnik.serbianforum.info/index.htm Nisu odgovorni za ono sto korisnici pisu ili ostavljaju putem linkova, niti za bilo koje delo korisnika.Nemojte koristiti ovaj sajt za distribuciju ili download bilo kakvog materijala, ukoliko nemate legalna prava za to.Vasa je odgovornost ukoliko dodajete, distribuirate i downloadujete slicne fajlove.

Приступи

Заборавио сам шифру!

Vreme Beograd

Prevision del Tiempo en Belgrado

  Бере сезонски, живее цела година

  Ambasador
  Ambasador
  Admin
  Admin

  Broj poruka : 205
  Poeni : 573
  Reputation : 2
  Datum upisa : 04.09.2009
  Godina : 40
  Lokacija : Makedonija

  Бере сезонски, живее цела година Empty Бере сезонски, живее цела година

  Порука by Ambasador on Wed Sep 15, 2010 12:59 pm

  Бере сезонски, живее цела година
     
  Бере сезонски, живее цела година 20100915071850sokovi
  Соковите на Илчо Христов
  Македонскиот завод за статистика неделава ја соопшти стапката на сиромаштија од 31,1%, што е највисока од осамостојувањето на државата.

  Најсирмашни се невработените и кај оние со ниско образование. Тие се исправени пред дилемата дали да се остане на социјална помош или да се најде алтернативен пат до заработка?
  Бере сезонски, живее цела година T Бере сезонски, живее цела година 800_left_quote Ќе мора, нема друго, мајките што ткаат ќе ги научат своите ќерки на 20, 30, 40 години, бидејќи безработицата е многу големаБере сезонски, живее цела година 800_right_quote   Јадранка Поповска, ткајачка


  БиБиСи посети неколкумина беровчани, кои користејќи ги традиционалните вештини од невработени и стечајци, станале претприемачи.
  „Живеам од овие работи, бидејќи сум невработен, а сум завршил факултет, па мора да се снаоѓам. Секој човек, нормално, мора да најде некое решение."
  Илчо Христов, инженер по заштита при работа, кој живее од вештината на своите десет поцрвенети прсти полни со ситни убоди од капини и малини. Илчо е собирач на шумски плодови, прави сокови и мармалад, кои ги продава.
  Тоа е работата која тој сосема случајно ја почнал откако дипломирал и од Скопје се вратил во родното Берово.
  „Завршив факултет во 1994 година. Мајка ми ми рече да собирам габи. Еден човек пак ме викна да собираме боровинки. Собрав 2-3 кила и така почнав“.
  За пензија...
  Собирањето шумски плодови е сезонска работа, но сепак од неа може добро да се живее преку целата година. Лошата страна за Христов е што нема ни ден пензиски стаж.
  „Е за пензија - 'мало морген'. Сега да не излезе дека не сакам, но како што тргнале работите ќе излезе така."
  БиБиСи: Сега ако ви понудат работа како инженер по заштита при работа, ќе ја оставите работата со шумски плодови?
  „Нема да ја оставам, не ја оставам, нема шанси. Добра работа е по приход."
  Овој мајстор за густи сокови од шумски плодови како што се претстави, го најдовме на Етно фестивалот во Берово.
  На еден од штандовите, веднаш до разбојот ја најдовме Љубинка Механџиска, стечајна работничка, која сега има свој салон за ракотворби во селото Русиново. По пропаѓањето на конфекцијата Беровчанка, каде шиела, купила модерен разбој и почнала да ткае шалови од срма и ракотворби.
  „Секоја ваква работа е трудна, тешка, ама во сегашниот живот пак ќе донесе некоја егзистенција. Мора да се работи."
  Во салонот на Љубинка често доаѓаат дипломати, странци и домашни купувачи. Продава и преку интернет и посредници за странскиот пазар. Проблем е, според Љубинка, што младите не знаат да ткаат и не се заинтересирани да го продолжат бизнисот, иако заработката е солидна.
  Бере сезонски, живее цела година T Бере сезонски, живее цела година 20100915072345razboj_ljubinka_mehandziska

  „Навечер шетаат, дење им се спие, а ткаењето е макотрпна работа.“
  За бизнисот со килими на семејството Поповски работат само средовечни жени, кои ги ткаат дома, на традиционалните разбои.
  Он лајн и традиција
  Јадранка Поповска, и самата стечајка од Гобленка, вели дека засега наоѓаат работнички, но проблемот може да се јави понатаму.
  „Младите не сакаат да се нафатат на оваа работа. Ќе мора, нема друго, мајките што ткаат ќе ги научат своите ќерки на 20, 30, 40 години, бидејќи безработицата е многу голема."
  Жените од беровско обединети преку здружение се прославија по светот по вешто исткаените или плетени работи. За американскиот пазар работеа џемпери за кучиња, чорапи и облека по порачка.
  Иако веќе длабоко навлегле во средните години, научиле што е он лајн шопинг, како што го нарекуваат електронското купување.
  Познавањето на вештините на нивните баби и мајки им овозможи добар живот во овие транзициски години.

   Сада је точно Mon Jun 17, 2019 3:11 am