P U T N I K - F O R U M

FORUM PUTNIK
REGISTRACIJA:

*Kako ne bi neko "brljao" po porukama koje ste ostavili i kako biste u potpunosti iskoristili
mogućnosti foruma, morate se registrovati i tom prilikom odabrati za sebe korisničko ime i
lozinku.
*Učešće u radu foruma je besplatno i omogućuje vam sledeće:
* Da postavite novu temu za diskusiju
* Da učestvujete u postojećim diskusijama
* Da uređujete/prepravljate svoje poruke
* Da primate e-mailom obaveštenja kad neko odgovori na vašu diskusiju i teme koje ste odredili.
* Da šaljete lične poruke drugim korisnicima foruma
* Da u kalendar unosite događeje koji su bitni za vas
* Da podesite spisak 'prijatelja' kako biste brzo mogli da vidite ko je od vaših prijatelja
*Osim imena i lozinke neophodno je da upišete i e-mail adresu.
*Unošenjem e-mail adrese
nećete biti 'otvoreni' za neželjene poruke (spam) pošto možete da sakrijete adresu tako da
je onaj ko vam šalje poruku preko ovog foruma ni na koji način ne može otkriti. (Da biste
ovo proverili, možete poslati poruku drugom korisniku foruma.)
Administrator može zahtevati da vam završni deo registracije bude poslat e-mailom, kako bi se uverio da je vaša e-mail adresa važeća i u funkciji.

DOBRODOSLI NA FORUM "Z A H V A LJ U J E M O" NA VASEM PRISUSTVU
P U T N I K - F O R U M

PRIJATAN BORAVAK NA FORUMU PUTNIK ŽELI VAM ADMINISTRACIJA SAJTA I FORUMA Druženje, Upoznavanje, Chat, Zabava,Muzika, Humor,Filmovi, Crtaći, Omoti,Vesti, Vicevi,Oglasi,Zanimljivosti, Igrice, Sport, Programi ...

 Da bi imali odlican pregled Sajta,koristite IE-pretrazivac i rez:1280x800. Da bi vam brze otvarala Index stranica,potrebno vam je minimalna brzina.
(OBAVESTENJE) Nijedan od fajlova na ovom sajtu nisu hostovani na nasem serveru.Linkovi su napravljeni/generisani iskljucivo od samih korisnika. Administratori, vlasnici, sajta http://putnik.serbianforum.info/index.htm Nisu odgovorni za ono sto korisnici pisu ili ostavljaju putem linkova, niti za bilo koje delo korisnika.Nemojte koristiti ovaj sajt za distribuciju ili download bilo kakvog materijala, ukoliko nemate legalna prava za to.Vasa je odgovornost ukoliko dodajete, distribuirate i downloadujete slicne fajlove.

Приступи

Заборавио сам шифру!

Vreme Beograd

Prevision del Tiempo en Belgrado

  Вахабизмот на Балканот под контрола?

  Ambasador
  Ambasador
  Admin
  Admin

  Broj poruka : 205
  Poeni : 573
  Reputation : 2
  Datum upisa : 04.09.2009
  Godina : 40
  Lokacija : Makedonija

  Вахабизмот на Балканот под контрола? Empty Вахабизмот на Балканот под контрола?

  Порука by Ambasador on Thu Jul 15, 2010 1:51 pm

  „Вахабизмот на Балканот под контрола“
  Вахабизмот на Балканот под контрола? T Вахабизмот на Балканот под контрола? 20100701160231ivz-3400

  Вахабисти во Македонија
  контролираат џамии на ИВ
  На Балканот се активни
  вахабисти, на Косово и во организирани групи, но засега не претставуваат
  закана за безедноста, оценуваат аналитичари во регионот.  Велат дека се прави грешка што се изедначуваат со радикални исламисти.

  Вахабистите ги дефинираат како луѓе
  кои на насилен начин сакаат да го наметнат своето толкување на Исламот.


  „Во моментов нема опасност
  таканаречениот вахабизам да го дестабилизира Балканот“, едногласни се
  аналитичарите во Македонија,
  Косово и во Албанија, држави во кои има големи муслимански заедници.


  „Без поддршка“

  Една од причините, според нив, е што вахабистите немаат широка поддршка кај верниците.

  Сепак во Косово дејствуваат поврзано, смета Кренар Гаши од Косовскиот институт за политичко истражување и развој.

  Тој укажува дека властите во Приштина засега ги држат под контрола.

  „Има одредени групи организирани во одредени џамии кои што спроведуваат различен вид учење, би го нарекол
  вахабистичко, а не радикално исламско, кои што се организирани низ
  Косово. Она што ме загрижува е што тие дејствуваат вон контролата на Исламската заедница. "


  Дали имаат некаква политичка поддршка?

  „Тие се изолирани групи и не верувам дека имаат какви било политички врски, особено не со актуалната власт во Приштина", додава Гаши.


  Сотираќ Хрони, извршен директот на Институтот за демократија и посредништво од Тирана, оценува дека во
  Албанија нема плодна почва за вахабизмот.

  Тврдењето го темели на резултати од неодамнешна анкета што ја спровеле.

  „Истражувањето покажува дека само една третина од населението е религиозно. Сме имале различни знаци на
  радикален ислам кај млади луѓе, образовани во исламските и во арапските држави.
  Се обидуваа и со политички ангажман, но уставот не дозволува партии формирани на религизна основа."

  Македонскиот аналитичар Суад Мисини укажува на разликата меѓу вахабизмот и радикалниот ислам, кои често,
  според него, по грешка се изедначуваат.

  Евроатлантска ориентација

  И едните и другите имаат сопствено толкување на Исламот, но вахабистите користат насилни методи за да го
  наметнат, појаснува Мисини.


  „Не мислам дека во Македонија се возможни ситуации каде што вакво или онакво толкување на исламот би
  прераснало во политичка идеологија којашто би довела во ситуација во којашто некој би зел оружје и би почнал да наметнува ставови по насилен пат."

  И исламските активисти во Македонија
  сметаат дека нема закана од вахабизмот. За БиБиСи зборува Сали Шасивари
  од Младинскиот
  исламски форум.


  „Ваквите обиди нема да најдат плодно
  тло на Балканот, а особено не кај Албанците во Македонија и пошироко.
  Ориентациајата
  на Албанците и на муслиманите од Балканот е стриктно
  евроатлантска и тие се гледаат себеси како дел од западната култура“,
  вели Шасивари.


  Проблемот со вахабизмот во
  Македонија се актуелизира во последно време откако Исламската верска
  заедница го призна неговото постоење во неколку џамии, кои не се под нејзина контрола.

  Властите не го коментираат ова.
  Некои аналитичари случајот го оценија како меѓупартиска пресметка на
  партиите на етничките Албанците за превласт над верниците муслимани.

   Сада је точно Mon Jun 17, 2019 2:35 am